Typický jeden solární panel vyrobí asi 2 kWh za den. Ale co to přesně znamená?

Kolik energie vyrobí solární panel?

  • 370wattový solární panel vyrobí v podmínkách v ČR průměrně 0,9 kWh až 1,7 kWh elektřiny za den – což stačí na provoz několika malých elektrických spotřebičů, jako je televize, světla a menší nabíječky nějakých zařízení.
  • Výrobu energie solárních panelů ovlivňují dvě hlavní věci: fyzikální vlastnosti solárního panelu a množství slunečního světla, ke kterému má panel přístup.
  • Instalace celého systému solárních panelů vám umožní napájet váš domov obnovitelnými zdroji energie, snížit závislost na vaší energii a co je nejdůležitější, snížit váš účet za elektřinu.

I když existuje mnoho faktorů, které ovlivňují množství energie, kterou solární panel dokáže vyrobit, můžete očekávat, že typický jeden solární panel v ČR vyrobí přibližně 1,5-2 kWh za den (jak kde a dle lokálních podmínek, jako je nasměřování solárních panelů a podobně). To je úspora třeba 8Kč (hodně hrubý odhad a střelba od boku se zavřenýma očima a z vlaku).

V podnebných podmínkách České republiky solární panely o špičkovém výkonu 1 kWp vyrobí přibližně 980 kWh elektrické energie ročně. Nebo chcete-li jinak: jeden 300Wp solární panel tedy vyrobí zhruba 300 kWh za rok.

Nyní se 8 Kč nezdá mnoho, ale to je pouze úspora energie na jeden panel v průběhu jednoho dne. Na druhou stranu instalace celého systému solárních panelů by vám ušetřila více než 3000 Kč měsíčně (nebo i více! Ale záleží opravdu na hodně faktorech).

Co přesně určuje, kolik elektřiny solární panel vyrobí a jak můžete zjistit množství vyrobené jedním solárním panelem? Pojďme to zjistit v tomto článku.

Co ovlivňuje množství elektřiny, které mohou solární panely vyrobit?

Existuje hned několik faktorů, které ovlivňují množství energie, kterou bude solární panel vyrábět, ale jsou tady tři hlavní faktory, které mají největší vliv:

  1. Charakteristika a vlastnosti samotného solárního panelu
  2. Kolik slunečního světla má solární panel přístup
  3. Typ solárního panelu

Charakteristika a vlastnosti solárního panelu

Pokud jde o výrobu energie, nejdůležitější věcí, na kterou je třeba se podívat, je jmenovitý výkon solárního panelu. Výkon představuje množství energie, kterou panel vyrobí za konkrétní sadu laboratorních podmínek, nazývaných Standardní testovací podmínky.

Většina dnes používaných rezidenčních solárních panelů má jmenovitý výkon někde mezi 300 a 370 watty. Čím vyšší je výkon panelu, tím více elektřiny dokáže vyrobit.

Se jmenovitým výkonem solárního panelu může každý z nás určit, kolik elektřiny solární panel vyrobí, pomocí tohoto jednoduchého vzorce:

Výkon ve wattech x Průměrné hodiny přímého slunečního záření = denní watthodiny.

Pokud například solární panel o výkonu 300 W přijme šest hodin slunečního světla každý den, pak se celkový výkon vypočítá vynásobením 300 W x 6 = 1800 Wh neboli 1,8 KwH. A tímto jednoduchým způsobem je pak snadné vypočítat výrobu energie podle týdne, měsíce a roku.

Samozřejmě nemusí být úplně jasné, kolik hodin nejvyššího slunečního světla lze očekávat právě u vás. Existuje několik společností zabývajících se instalací solárních zařízení, které vytvářejí tabulky odhadované expozice v rámci své servisní zóny. Jejich praxe a zkušenosti ve vašem sousedství a regionu by měly být užitečné pro maximalizaci umístění panelů.

Množství slunečního světla dopadajícího na solární panely

Množství slunečního světla, které dopadá přímo na solární panel, je dalším velkým faktorem v tom, kolik elektřiny bude systém generovat. Čím více slunečního světla má panel k dispozici, tím více elektřiny dokáže vyrobit.

Při testování v laboratoři jsou solární panely vystaveny 1 000 wattům slunečního světla na metr čtvereční za hodinu. Tuto hodnotu vlastně určili vědci – podívali se na množství slunečního záření, které dopadá různá místa na Zemi. Solární panely jsou samozřejmě schopny vyrobit více elektřiny v místech s vyšším počtem slunečního záření (myšleno v počtu hodin denně).

Obecně je nejvyšší intenzita slunečního záření mezi desátou hodinou ranní a čtvrtou hodinou odpolední.

Následující tabulka ukazuje, kolik energie by mohl 370wattový panel vyrobit v různých místech Evropy, na které dopadá různé množství slunečního světla, za předpokladu, že všechny ostatní podmínky jsou stejné:

Místo v Evropě Počet hodin špičkového slunečního svitu denně Množství vyrobené elektřiny (den)
Portugalsko 7.5 2.7 kWh
Jih Itálie 6 2.2 kWh
Švédsko 2.5 0.93 kWh
Česko 4 1.5 kWh

Jak vidíte, solární panel dokáže ve slunných státech, jako je Portugalsko nebo Itálie, vyrobit dvojnásobné množství elektřiny než v nepříliš slunečném státě, jako je Švédsko.

Ano, i ve Švédsku můžete stále instalovat solární panely a využívat energii – jen to znamená, že byste ve Švédsku museli nainstalovat tři solární panely, abyste vyrobili stejné množství elektřiny, jaké vyrobil jeden panel v Itálii.

Typy solárních panelů

Výkon panelu má co do činění i se způsobem, jakým je panel konstruován. Například typ použitých solárních článků ovlivňuje samotný výkon panelu. To je důvod, proč většina dnešních solárních panelů používá něco, čemu se říká monokrystalické solární články, protože jsou schopny generovat více elektřiny než starší technologie solárních článků (konkrétně polykrystalické solární články).

Počet solárních článků v panelu také ovlivní, kolik energie může panel vyrobit. Typicky budou mít solární panely buď 60 článků nebo 72 článků. 72článkové panely produkují více elektřiny jednoduše proto, že mají více solárních článků, ale jsou také mnohem větší, takže se zřídka používají pro rezidenční solární systém.

Jiné faktory

Přirozeně existuje spousta dalších věcí, které ovlivňují, kolik elektřiny solární panel vyrobí. Vezměme si například teplotu solárního panelu: čím více se solární panel zahřívá, tím produkuje méně elektřiny. Zvláštní, že? Ale je to tak.

A dále, pokud je solární panel jakýmkoli způsobem zakrytý, ať už stínem ze stromu, listím nebo prachem, který se usazuje na povrchu panelu, bude vyrábět méně elektřiny.

A i sklon a směr vaší střechy změní množství vyrobené solární elektřiny. Obecně platí, že střechy orientované na jih jsou schopny produkovat více elektřiny jednoduše díky tomu, jak se slunce přirozeně pohybuje po obloze.

Všechny tyto aspekty vstupují do hry o to, kolik energie váš solární panel vyrobí.

Jak zjistit, kolik elektřiny může solární panel vyrobit

Takže, už jsem se ve článku zabýval tím, co ovlivňuje schopnost solárního panelu vyrábět elektřinu. Nyní se můžeme pustit do dalších věcí, neboli kolik elektřiny panel vyrábí.

Již jsme zjistili, že existuje řada faktorů, které ovlivní to, jak vaše solární panely vyrábějí elektřinu. Pro zjednodušení tedy vezmeme v úvahu pouze několik věcí pro níže uvedený příklad, včetně:

  • Výkon solárního panelu
  • Sluneční svit

Vše, co musíte udělat, je vynásobit výkon vašeho panelu počtem denních špičkových slunečních hodin ve vaší oblasti.

Majitel domu v Praze, který instaluje 370wattový solární panel, může očekávat asi 3,5 špičkových slunečních hodin za den. To znamená, že tento panel by vyrobil 1 295 watthodin elektřiny za den (obvykle uvidíte elektřinu měřenou v kilowatthodinách, takže jednoduše vydělíte 1 295 watthodin 1 000, abyste dostali 1,3 kWh za den):

370 wattů x 3,5 špičkových slunečních hodin = 1 295 watthodin za den

1 295 watthodin /1 000 = 1,3 kWh za den

Pokud byste chtěli vědět, kolik by tento panel vyrobil za měsíc, vynásobte 1,3 kWh jednoduše 30 dny:

1,3 kWh x 30 dní = 39 kWh za měsíc

Co třeba na rok? Je to snadné – vezměte těch 1,3 kWh a vynásobte to 365 dny:

1,3 kWh x 365 dní = 475 kWh za rok

Mějte na paměti, že se jedná o skutečně zjednodušený způsob výpočtu, kolik elektřiny solární panel vyrobí. Skutečná částka bude kolísat den za dnem, dokonce i hodinu po hodině, na základě všech faktorů, které jsme zmínili dříve (+ počasí).

Kolik elektřiny dokáže vyrobit celý systém solárních panelů?

Nyní víme, jak zjistit, kolik elektřiny dokáže jeden solární panel vyrobit, ale buďme realističtí, nikdo přeci neinstaluje na svou střechu pouze jeden solární panel. Jeden solární panel by mohl rozsvítit několik světel, nabít váš telefon a nechat zapnutou televizi, ale pokud opravdu chcete pokrýt náklady na energii, jeden panel je prostě nesníží.

Typický systém solárních panelů v Evropě má velikost kolem 6 kW neboli je to 16 až 18 solárních panelů, v závislosti na jejich výkonu. Systém o výkonu 6 kW bude generovat někde mezi 720 kWh až 900 kWh za měsíc (pro srovnání, průměrná evropská domácnost spotřebuje měsíčně asi 300-893 kWh elektřiny).

Solární systém o výkonu 6 kW však nebude fungovat pro každého, protože každá domácnost využívá elektřinu jinak! Vše je potřeba trošku propočítat.

Napájejte celý svůj domov solární energií, ušetříte peníze

Nyní víte, kolik solární elektřiny můžete očekávat, že vyrobí jeden solární panel, a kolik může vyrobit také celý systém solárních panelů.

Ale nejlepší na tom je, že instalace solární energie dělá mnohem víc, než jen umožňuje napájet váš domov obnovitelnou energií – pomáhá vám ušetřit peníze. Díky využití elektřiny generované solárními panely na vaší střeše nemusíte odebírat elektřinu z vaší sítě.

Teoreticky můžete nainstalovat dostatek solárních panelů na pokrytí všech vašich nákladů na elektřinu. Ve skutečnosti by solární systém o výkonu 6 kW, o kterém jsme hovořili dříve, mohl průměrnému evrospkému majiteli domu ušetřit tisíce korun měsíčně!

Ale samozřejmě je to jen odhad. Stejně jako u toho, kolik elektřiny panel vyrobí, i to, kolik vám solární panely mohou ušetřit, vše závisí na mnoha faktorech.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Spanychev / depositphotos.com

Dále si u nás o FVE přečtěte:

Post navigation

1 Komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.