Solární panely vlastně fungují docela jednoduše. Chtěli jste ale někdy vidět rozpis všech komponent, které tvoří solární systém? I když se to může zdát jako kouzlo, je to ve skutečnosti věda a inženýrství.
V systému domácích solárních panelů je 5 klíčových komponent:
- solární panely,
- invertor,
- elektrický obvod,
- elektrická síť,
- slunce.
V tomto článku vás jemně provedu tím, jak jednotlivé komponenty spolupracují na vytvoření kompletního systému solárních panelů.
1. Solární energie k nám přichází ze slunce
Každá solární soustava sbírá energii ze slunce. Solární systém nevytváří energii, ale místo toho přeměňuje energii ze slunce na elektřinu, kterou může váš domov následně jakkoliv využít. Standardní solární panel se skládá z vrstvy křemíkových článků, kovového rámu, skleněného pláště a různých kabelů, které umožňují proudění proudu z křemíkových článků.
Křemík je polokovový prvek s vodivými vlastnostmi, které mu umožňují absorbovat a přeměňovat sluneční světlo na elektřinu. Když světlo interaguje s křemíkovým solárním článkem, způsobí, že se elektrony uvedou do pohybu, což iniciuje tok elektrického proudu. Toto je známé jako „fotovoltaický efekt“, který popisuje obecnou funkčnost technologie solárních panelů. To znamená, že dokud svítí slunce, mohou vaše solární panely vyrábět energii. I v zatažených dnech mohou vaše panely stále vyrábět elektřinu díky slunečním paprskům, které prostupují přes mraky.
2. Solární panely absorbují sluneční světlo
Fotovoltaický proces začíná křemíkovým fotovoltaickým solárním článkem absorbujícím sluneční záření. Sluneční paprsky interagují s křemíkovým článkem a elektrony se začnou pohybovat a vytvářejí tok elektrického proudu. Panely generují stejnosměrný proud, když na ně svítí sluneční světlo. Množství elektřiny, které může panel generovat, závisí na mnoha faktorech, mimo jiné na typu panelu, umístění panelu, denní době a teplotě.
Nejlepší způsob, jak určit množství energie, které může panel vyrobit, je podívat se na hodnocení účinnosti. V zásadě platí, že čím vyšší je hodnocení účinnosti solárního panelu, tím větší je potenciál pro větší produkci energie.
3. Invertor (střídač, měnič) přeměňuje energii
Jakmile solární panely absorbují stejnosměrnou elektřinu, musí ji dodávat do solárního invertoru. Síť a spotřebiče ve vaší domácnosti fungují na střídavý proud. Střídač proto musí odebírat stejnosměrnou elektřinu shromážděnou z vašich panelů a převádět ji na střídavou elektřinu, aby vytvořil použitelnou energii.
Existují dva běžné typy měničů:
- centrální měniče
- mikroměniče
Centrální střídač je namontován na boku vašeho domu a shromažďuje veškerou elektřinu generovanou vaším systémem na jednom místě. Mikroinvertory jsou malé součásti, které jsou připevněny ke spodní straně každého jednotlivého solárního panelu; který umožňuje přeměnu stejnosměrného proudu na střídavý přímo na panelu.
4. Váš dům je napájen solární energií
Solární panely jsou připojeny k elektrickému obvodu vašeho domova, který může distribuovat energii do vašeho domova podle potřeby. Díky tomu lze energii generovanou z vašich solárních panelů použít k napájení vašeho domova. Každý spotřebič je napojen do elektrického obvodu, jako je lednice, myčka, klimatizační systém nebo dokonce vaše elektrické auto.
5. Energie se může posílat do sítě
Pokud vaše panely generují více elektřiny, než spotřebuje váš domov, může být přebytečná energie odeslána do sítě. Na druhou stranu, pokud používáte elektřinu v době, kdy vaše panely nevyrábějí elektřinu, nebo spotřebováváte více energie, než vaše panely produkují, energii budete odebírat ze sítě. To je místo, kde přichází na řadu elektroměr. Elektroměr měří tok elektřiny dovnitř a ven z vašeho domova a umožňuje majitelům domů, kteří investovali do solární energie, každý měsíc kompenzovat své účty za energii.
Bonus: Uchovávejte energii pro pozdější použití pomocí systému ukládání energie!
Spíše než odesílání přebytečné energie do sítě vám systém ukládání energie (ESS) umožňuje ukládat přebytečnou elektřinu pro pozdější použití. Energii uloženou v systému ukládání energie, jako je solární baterie, lze využít v kteroukoli denní dobu, ale je zvláště užitečná, když vaše panely nevyrábějí energii (například v noci). Navíc se můžete spolehnout na systém ukládání energie v nepřetržitém napájení, i když je síť mimo provoz, takže se hodí, pokud máte domov náchylný k výpadkům proudu. Toto je volitelná funkce, kterou lze přidat do vašeho solárního systému. Ale mít ji nemusíte.
5 klíčových částí systému solárního systému