- Doma vyrobená solární energie je dlouhodobě levnější a čistější než energie ze sítě.
- Veřejné nabíjení elektromobilů je z větší části ještě dražší než energie ze sítě a neméně znečišťuje prostředí.
- Potřebujete asi pět až deset 400wattových solárních panelů k nabití elektromobilu za průměrný den jízdy.
Lepší myšlenka, než nabíjení elektromobilu vlastními solární panely, snad neexistuje. Strašně moc se mi ta myšlenka líbí. A to z mnoha důvodů. Obě tyto vzrušující technologie představují významný posun od toho, jak se věci dělaly doteď (a dělaly se tak po hodně dlouhou dobu). Společně podněcují revoluci v soběstačnosti a zároveň pomáhají vést k lepší budoucnosti pro všechny z nás.
Ano, k nabíjení elektromobilu můžete použít solární panely. Když svítí slunce, panely produkují energii, která jde do solárního invertoru. Některé moderní solární invertory se mohou připojit přímo k nabíječce elektromobilu, přičemž elektřinu odebírají z panelů a převádí ji přímo do autobaterie.
Solární invertor převádí stejnosměrný proud z fotovoltaických (solárních) panelů na střídavý proud, který proudí v rozvodné síti.
Můžete dokonce nastavit invertor tak, aby nabíjel baterii elektromobilu pouze v případě, že je k dispozici přebytek solární energie. Toto se nazývá solární prioritní nabíjení a je to skvělý způsob, jak zajistit, že využijete veškerou energii, kterou vaše solární panely vyrobí, místo toho, abyste ji posílali zpět do sítě.
Elektromobily jsou účinnější a levnější než auta na plyn a nejsou náchylná k velkým výkyvům cen plynu, k nimž došlo v posledních letech. To je velké plus. A provoz elektromobilu je samozřejmě levnější, když doma nabijete baterii energií ze svých solárních panelů. Spárování elektromobilu se solárními panely navíc výrazně snižuje vaši uhlíkovou stopu. A to je perfektní.
Pojďme se ponořit do čísel, abychom přesně ukázali, o kolik lepší jsou elektromobily ve srovnání s vozy na plyn, a pojďme se také mrknout na to, kolik solárních panelů budete potřebovat, abyste vyrovnali energetické potřeby vašeho elektromobilu, který vám třeba stojí v garáži.
Proč byste měli svůj elektromobil nabíjet solárními panely?
Důvody, proč nabíjet elektromobil pomocí solárních panelů, jsou jednoduché:
- je to nejlevnější způsob, jak nabíjet motorové vozidlo
- je to nejčistší způsob, jak nabíjet motorové vozidlo
Podle odhadů průměrný Evropan najede asi 10-15 tisíc kilometrů za rok. To je asi 40 kilometrů za den. Ceny plynu kolísají a kvůli inflaci a válce na Ukrajině jsou nyní celkem vysoké. Aktuálně natankujete litr LPG za 16 korun. Při ceně plynu 16 Kč ujedete 100km na plyn LPG za nějakých 147 Kč. Ujet 100km na benzínu stojí asi 250 Kč.
Průměrná cena za 1 kWh elektřiny se pohybuje kolem 6 Kč. Elektromobil spotřebuje zhruba 15 kWh na 100 km. V takovém případě vás ujetí 100 km vyjde na cca 90 Kč, když budete nabíjet pouze doma.
Nabíjení elektromobilu z vašeho solárního systému je ale ještě lepší. Toto jsou hlavní důvody:
- Náklady na solární energii jsou obvykle levnější než energie ze sítě.
- Náklady na elektřinu ze sítě časem rostou, zatímco solární panely stále vyrábějí elektřinu bez dalších nákladů.
- Solární panely jsou mnohem méně znečišťující než benzín nebo elektřina ze sítě:
Přechod na elektromobil tedy znamená, že snižujete emise tím, že eliminujete potřebu benzínu a ropy, ale i elektřina ze sítě stále pochází převážně ze zemního plynu a uhlí. Jen hrstka solárních panelů na vaší střeše stačí k tomu, aby poskytly energii k nabití prvního elektromobilu, druhého, třetího a tak dále.
Opět platí, že tyto panely vydrží minimálně 25 let. Není divu, že tomu všichni říkají obnovitelná energie. Kdo ví – možná vám dokonce pomohou pohánět vaše první létající auto? Ale to hodně předbíhám.
Takže, už chápete, že se k sobě elektromobily a solární panely perfektně hodí?
Náklady na nabíjení elektromobilu se solární energií a bez ní
Když vlastníte elektrické vozidlo, každá zásuvka je potenciálně způsob, jak dostat několik dalších kilometrů navíc z baterie vašeho elektromobilu. V zásadě existují tři způsoby, jak získat šťávu, která udrží vaše auto na silnici:
- veřejná síť
- veřejné nabíjecí stanice
- vlastní solární panely
Kolik každý ze způsobů stojí:
Typ nabíjení | Cena | Poznámky |
---|---|---|
Domácí energie ze sítě | Asi tak 3,5Kč až 5Kč za 1 kWh | Liší se podle místa a času; nejlevnější v noci; náklady se časem zvyšují |
Veřejné nabíjecí stanice | Asi tak 8Kž až 18Kč za 1 kWh | Liší se podle umístění a vlastníka nabíjecí stanice; dodatečné poplatky za nečinnost; některé vyžadují měsíční předplatné; náklady se časem zvyšují |
Solární energie doma | Přibližně 1-2Kč / 1kWh | Vyrovnaná cena během životnosti solárních panelů; další solární energii lze použít k vyrovnání účtu za elektřinu. |
Pojďme se podívat na jednotlivé možnosti nabíjení elektromobilu podrobněji.
Nabíjení ze sítě doma
Elektromobil můžete nabíjet doma bez solární energie, ale bude vás to něco stát.
Průběžné náklady na palivo ze sítě představují částku, kterou aktuálně platíte za kilowatthodinu (kWh). U nás stojí cca 3,5Kč až 5Kč.
Ale ceny elektřiny rostou jako všechno ostatní, takže příští rok můžete za elektřinu platit o 2 nebo 3 % více a během životnosti vašeho auta mohou ceny vzrůst mnohem výše. Během příštích 25 let budou vaše průměrné náklady na kWh elektrické energie ze sítě stále stoupat.
Veřejné nabíjecí stanice pro elektromobily
Když jste na cestách a potřebujete doplnit „nádrž“, budete samozřejmě hledat veřejnou nabíjecí stanici. Do jisté míry je to nevyhnutelné, pokud vlastníte elektromobil, ale ušetříte spoustu peněz, pokud tento druh nabíjení můžete omezit, jak to jen půjde. Proč? No protože je to nejdražší varianta nabíjení elektromobilu.
Samozřejmě existují i bezplatné nabíjecí stanice pro elektromobily, ale z větší části budete pravděpodobně platit za elektřinu, kterou spotřebujete – a připlatíte si celkem dost navíc.
Ceny za nabíjení se liší podle lokality a společnosti. Například patříte-li mezi registrované zákazníky společnosti ČEZ, vyjde vás 1 kWh zhruba na 8 Kč, nabíjíte-li u klasické (pomalejší) veřejné nabíječky (AC), 13 Kč u rychlonabíjecí stanice (DC) nebo na 18 Kč u ultrarychlé stanice (HPC). Ale cena může být i vyšší. Třeba u klasické nabíječky se cena může vyšplhat i na 18Kč.
Takže jak vidíte, dostanete se klidně na více než dvojnásobek i čtyřnásobek průměrných nákladů za nabíjení elektromobilu ze sítě doma, ale stále to máte levnější než plyn!
Nabíjení domácí solární energií
Samozřejmě, jak jste viděli v tabulce výše, je to nejlepší varianta. Průměrně platíte přibližně 1-2Kč / 1kWh.
Potřebujete domácí solární baterie k ukládání energie pro nabíjení elektromobilů?
Mnoho lidí se obává, že budou potřebovat baterii, jako je třeba Tesla Powerwall, k ukládání solární energie, kterou později použijí k nabíjení svého elektromobilu. Ne, není to nutné a nemusí to být vlastně ani příliš praktické.
Vezměte si Teslu Model 3: v závislosti na verzi, kterou si vyberete, bude mít baterii mezi 54 a 82 kWh. Potřebovali byste odhadem 4 až 6 Powerwallů, abyste uchovali dostatek energie k naplnění akumulátoru auta z uskladněné solární energie. Ty Powerwally by vás stály minimálně 500 000 Kč, navíc k nákladům na solární panely a auto.
Většinou nebudete často muset nabíjet plnou baterii auta najednou. Takže ne, baterie na uchování solární energie zde nepotřebujete.
Když solární nabíjení není dobrý nápad
Čísla, která jsem uvedl výše, jsou průměry, které ukazují obecné výhody solárních panelů a elektromobilu fungujících společně. Vždy budou existovat specifické případy, kdy nabíjení elektromobilu ze solární energie není tou nejlepší volbou.
Třeba pokud vaše střecha není vhodná pro solární energii, protože je příliš zastíněna, možná bude lepší nabíjet elektromobil ze sítě. Každý případ může být trochu jedinečný.
A co auta se zabudovanými solárními panely?
Přál bych si, abychom pro vás měl lepší zprávy, ale auta se solárními články zabudovanými v karosérii nejsou odpovědí na všechny světové problémy. V nejslunečnějších dnech, kdy je auto zaparkované na perfektním místě bez stínu po celý den, solární články vyrobí dostatek elektřiny, aby dojezd vozu získal dalších asi 15 až 30 kilometrů. To není věru mnoho.
Jak nabíjet elektromobil solární energií?
Nyní, když víte, proč byste měli nabíjet elektromobil pomocí solárních panelů, řekněme si i něco o tom, jak to udělat, abyste měli jistotu, že si připravíte správný počet panelů a získáte tak opravdu dobrou hodnotu z dlouhodobého hlediska.
Zde jsou kroky, jak používat solární panely k nabíjení vašeho elektromobilu:
- Krok 1: Určete si, kolik kWh potřebujete pro provoz svého auta (jaké to je auto, kolik „žere“, jak daleko a jak často jezdíte a podobně.
- Krok 2: Zjistěte, kolik solárních panelů potřebujete k výrobě těchto kWh
- Krok 3: Kupte si solární zařízení, které dokáže vyrobit tolik elektřiny
- Krok 4: Kupte nabíječku do auta úrovně 2
- Krok 5: Užívejte si to!
1. Určete, kolik kWh potřebujete pro provoz svého elektromobilu
Prvním krokem je zjistit, kolik kWh je potřeba k pohonu vašeho auta. Pokud víte, kolik ujedete kilometrů za rok, může být tento krok docela snadný. Pokud ne, můžete to odhadnout pomocí průměrného počtu kilometrů za den. Nemusíte to počítat úplně přesně, stačí dobrý, hrubý odhad.
Jak jsme si řekli výše, průměrný Evropan najede denně asi 40 kilometrů. Použijme to jako základ. Obecně na 40km potřebuje elektromobil asi 7-14 kWh.
2. Kolik solárních panelů potřebujete k nabití vašeho elektromobilu?
Na základě výše uvedené tabulky budete k nabíjení nejúčinnějších elektromobilů denně potřebovat přibližně 10 až 12 kWh elektřiny, ale dokonce i prémiové elektromobily s vysokou spotřebou energie, jako je Ford F-150 Lightning, potřebují méně než 20 kWh za den. Dojezd 40 km. Nyní je čas zjistit, kolik solárních panelů budete potřebovat, abyste vyrobili tolik elektřiny.
Průměrný moderní solární panel může vydat kolem 400 wattů na plném slunci a dostane se mu 3 až 7 hodin parádního slunečního svitu denně, v závislosti na tom, kde žijete. To znamená, že náš solární panel vyrobí 1,2 až 3,0 kWh elektřiny každý den (400 x 3 na nižší úrovni nebo 400 x 7,5 na vyšší úrovni).
Řekněme, že získáte 2 kWh za den na panel. K nabití baterie Tesly Model 3 a dojezdu 50 km byste potřebovali pouhých pět panelů. To není moc! Počet panelů se samozřejmě zvyšuje, pokud potřebujete dosah větší než 50 km.
3. Kupte si vybavení potřebné k nabíjení vašeho elektromobilu solární energií
Samozřejmě nemůžete jen tak nalepit pět solárních panelů na střechu a zapojit je do auta. Potřebujete solární panel a veškeré vybavení, které k němu patří.
Typické vybavení pro solární nabíjení elektromobilu by mohlo být následující:
- Solární panely na vaší střeše, namontované na kovových nosičích a připevněné ke střeše
- Buď řetězcový invertor, který kombinuje stejnosměrný výstup solárních panelů na střídavý proud, nebo mikroinvertory, které převádějí výstup každého panelu na střídavý a posílají jej do slučovače.
- Nabíječka elektromobilu úrovně 2
4. Užijte si to
Gratuluji! Nyní máte elektromobil na solární pohon. Nyní snad budete produkovat dostatek solární elektřiny, abyste kompenzovali potřeby vašeho vozu v průběhu roku, čímž snížíte svou uhlíkovou stopu a ušetříte peníze – obojí zároveň. A stejných pět panelů může vyrábět elektřinu po celá desetiletí. 25 let paliva na malé části vaší střechy.
Shrnutí výhod – jaké jsou výhody nabíjení elektromobilu vlastními solárními panely?
Nabíjení elektromobilu vlastními solárními panely může mít několik výhod:
Omezení emisí skleníkových plynů: Solární panely produkují elektřinu bez emisí skleníkových plynů. Tím se snižuje celková uhlíková stopa vašeho elektromobilu a přispíváte k ochraně životního prostředí.
Nízké provozní náklady: Po instalaci solárních panelů jsou náklady na elektrickou energii velmi nízké nebo dokonce nulové. I když pořizovací náklady na solární panely mohou být vysoké, dlouhodobě můžete ušetřit na nákladech na elektřinu.
Nezávislost na síti: S vlastními solárními panely můžete být částečně nebo zcela nezávislí na síti. To může být užitečné v případě výpadků elektrické energie nebo v oblastech, kde není snadný přístup k elektrické síti.
Zvýšená hodnota nemovitosti: Přidání solárních panelů na vaši nemovitost může zvýšit její hodnotu, protože novým vlastníkům nabízí ekologické a úsporné možnosti pro energii.
Stabilní náklady na energii: Máte-li solární panely, máte stabilní a předvídatelné náklady na elektřinu, protože většinu potřebujete vyrobit sami.
Je ale třeba mít na paměti, že solární nabíjení nemusí být vždy dostatečné pro plné pokrytí potřeb elektromobilu, zejména v obdobích nízké sluneční aktivity nebo během noci. V některých případech bude stále potřeba doplňkové nabíjení z elektrické sítě.
Sečteno a podtrženo
Přechod z fosilních paliv na solární elektřinu je dobrý pro vaši peněženku a také skvělý způsob, jak zmenšit vaši uhlíkovou stopu. Vyšší počáteční náklady na elektrický vůz mohou být rychle kompenzovány úsporami nákladů na palivo.
Množství energie, které budete potřebovat, závisí na kapacitě baterie vašeho auta a samozřejmě na vašich průměrných ujetých kilometrech za den, ale bez ohledu na to, kolik elektřiny potřebujete, pravděpodobně ušetříte spoustu peněz, pokud budete auto nabíjet na vašem domě umístěnými solárními panely.
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: abidal / depositphotos.com
- Study on improving electric vehicle drive range using solar energy Autor: Ahmed N Abdalla
Solární panely & nabíjení elektromobilu: vše, co potřebujete vědět